Competitors

Class Open

CN Name Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 Mq Transforwarding a.s. a.s. CZE Tábor Open
2 DD Jim Acketoft SWE Ljungbyhed EB29DR Open
3 Richard Bartolf HUN Hungarian JS1C Open
4 LEO Riccardo Brigliadori ITA ITALY JS1 Open
5 DT David Coggins USA Greater Houston Soaring Association, Inc JS1-C Open
6 80 Andrew Davis GBR Royal Aero Club of the United Kingdom JS-MD Single Open
7 Pierre de Broqueville BEL KACK EB-29dr Open
8 EJ Philippe de Péchy FRA PIV Rennes Saint-Sulpice JS1C Open
9 Maroš Divok SVK Spišská Nová Ves JS1 Open
10 FJ Sebastian Eder AUT Austrian Aeroclub EB 29R Open
11 TP Owe Engström SWE Eskilstuna/Sweden ASH25 EB28 Open
12 Zoran Frenc SRB JS1-C Open
13 Laurens Goudriaan RSA South Africa JS1 c Open
14 Oscar Goudriaan RSA South Africa JS 1 Open
15 HU Halter Guido SUI SG-Säntis ASH25M Open
16 Laszlo Halasz HUN Hungarian MDJS Single Open
17 N1 Peter Harvey GBR Bicester Gliding Centre JS1 Open
18 Sven Kolb AUT SFG-Dornbirn Open
19 ZF Petr Krejcirik CZE Hranice JS-1C Open
20 Felipe Levin GER DAeC EB 29 DR Open
21 RS Schoenmann Rene SUI SG Basel Fricktal JS1-C Open
22 Michael Robison USA Unknown Open
23 AS Alberto Sironi ITA ACAO QUINTUS M Open
24 Michael Sommer GER LSV Regensburg EB29R Open
25 Roland Termaat NED GeZC JS1-C Open
26 Petr Tichý CZE Zbraslavice EB 29 Open
27 Hadriaan van Nes NED Aero Club Salland, KNVvL JS-1C Open

Class 18m

CN Name Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 Svend Andersen DEN MSF Glider club ASG29E 18m
2 Gunnar Axelsson SWE Boraas SFK ASG29Es 18m
3 Jean-Denis Barrois FRA La Roche sur yon Js3 18m
4 AB Arne Boye-Moller DEN Herning Svæveflyveklub JS3 18m
5 BB John Buchanan AUS Kingaroy Soaring Club Js3 18m
6 selected Federico Buscema ARG Aeroclub San Martín - Argentina TBA 18m
7 Pavol Černý SVK SGC Martin Ventus 2 cT 18m
8 E1 Russell Cheetham GBR Royal Aeroclub of the United Kingdom JS3 Rapture 18m
9 Christophe Cousseau FRA Salon Eyguieres JS3 18m
10 selected Peng Du CHN Aerosport Federation of China Ventus 2CM 18m
11 7X Börje Eriksson SWE Segelflygarna Uppsala F.K Ventus 3T 18m
12 Bob Fletcher USA SSA ASG-29 18m
13 Vladimír Foltín SVK Nitra ASG29 18m
14 F Rolf Friedli SUI Switzerland ASG-29-18 18m
15 Damian Goldenzweig ARG CADEA Ventus 3 18m
16 Giancarlo Grinza ITA Italy Ventus 3 18m
17 Gyorgy Gulyas HUN Hungarian TBA 18m
18 CH Juerg Haas SUI Switzerland JS1C 18m
19 W Hannu Halonen FIN Hyvinkää Aeroclub Ventus 3T 18m
20 Teet Jagomägi EST Ridali Airclub JS1B 18m
21 WO Wolfgang Janowitsch AUT FRA Wr.Neustadt Ventus 3T 18m
22 PL Piotr Jarysz POL KKGT ASG29 18m
23 Attie Jonker RSA South Africa JS3 18m
24 I Mario Kiessling GER DAeC Ventus-3t 18m
25 LV Bernhard Leitner AUT ISV Ventus 2cxm 18m
26 TBD Takeshi Maruyama JPN Japan Soaring Association ASG29E 18m
27 VY Peter Millenaar NED KNVvL Ventus 3T 18m
28 Roman Mracek CZE AeCR ASG 29 18m
29 Erik Nelson USA Soaring Society of America Schempp-Hirth Ventus 3T 18m
30 AY Alberto Pozzi ITA AVL Ventus2cxa 18m
31 2X Bert Schmelzer BEL Royal Belgian Aeroclub Ventus 3T 18m
32 BK Katrin Senne GER FSV Sindelfingen ASG 29 E 18m 18m
33 29 Olivier Sevrin BEL Bvgc ASG29-E 18m
34 M7 Matthias Sturm GER DAEC ASG29 18m
35 Tomas Suchanek CZE GAC Benesov ASG 29 18m
36 WS Martti Sucksdorff FIN Finnish ASG29E 18m
37 Peter Szabo HUN Hungarian JS1 18m
38 XG Jerzy Szemplinski CAN Canada Asg29 18m
39 Jeroen Verkuijl NED ZC Rotterdam TBN 18m
40 ??? Łukasz Wójcik POL Włocławek / KKGT Diana 3 18m
41 TBA Adam Woolley AUS KINGAROY!!! Ventus 4 18m
42 120 Mike Young GBR Grenoble Vol a Voile Ventus 3SG 18m
43 Luka Znidarsic SLO Aeroclub Postojna Ventus FES 18m

Class 20m

CN Name Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 Laurent Aboulin FRA Arcus T 20m
2 KA Rainer Cronjäger SUI SG Knonaueramt Arcus T 20m
3 Jose Dentone ARG CADEA Arcus 20m
4 selected Christian Derold AUT Austrian Aeroclub (OAeC) 20m
5 TS Stefano Ghiorzo ITA ACAO 304 TS - Twin Shark 20m
6 DX Daneš Grula CZE Brno-Medlánky ASG32Mi 20m
7 Peter Hartmann AUT Austrian Twin shark 20m
8 Branislav Jesenský SVK SGC Martin Arcus 20m
9 Steve Jones GBR Lasham Arcus T 20m
10 Tom Jorgensen DEN MSF Arcus T 20m
11 SX Daniel Kiss HUN ACFH Arcus T 20m
12 Leonard Krohmer GER FG Schwäbisch Gmünd Arcus T 20m
13 Tobias Ladenburger GER FG Schwäbisch Gmünd Arcus T 20m
14 Antti Lehto FIN Räyskälä Aeroclub Arcus M 20m
15 Michal Lešinger CZE Moravská Třebová ASG 32Mi 20m
16 Vladas Motuza LTU Pociunai ASG 32 Mi 20m
17 Henrique Navarro BRA Brazil Arcus 20m
18 KA Stefan Sidler SUI SG Knonaueramt ArcusT 20m
19 Juha Sorri FIN Arcus M 20m
20 Attila Szabadfi HUN Hungarian Arcus T 20m
21 Dmitry Timoshenko RUS Duo-Discus-xT 20m
22 Juan Pablo Verdura ARG CADEA Arcus 20m
23 Heinz Weissenbuehler USA SSA / HHSC Arcus 20m
24 F2 Jeanmotte Yves BEL ACRA ASG32Mi 20m