Competitors

Class Open

# CN Name Surname Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 DD Jim Acketoft SWE Ljungbyhed EB-29 DR Open
2 A Jan Walther Andersen DEN Danish Gliding Association EB-29 Open
3 HAB Richard Bartolf HUN Hungarian JS1 C Open
4 P Zdzislaw Bednarczuk POL Bielsko-Biala JS1 C Open
5 EI Henrik Breidahl DEN Dansk Svæveflyver Union JS1 C Open
6 LEO Riccardo Brigliadori ITA ITALY JS1 C Open
7 AS Mauro Brunazzo ITA ACAO Quintus M Open
8 generic for viagra discount viagra buy viagra onlineBH RSA viagra coupon discount viagra Open
9 DT David Coggins USA Greater Houston Soaring Association, Inc JS1 C Open
10 80 Andrew Davis GBR Royal Aero Club of the United Kingdom JS1 C Open
11 IP3 Pierre de Broqueville BEL KACK EB-29 DR Open
12 EJ Philippe de Péchy FRA PIV Rennes Saint-Sulpice JS1 C Open
13 FJ Sebastian Eder AUT Schärdinger Flieger Union EB-29R Open
14 TP Owe Engström SWE Eskilstuna/Sweden ASH-25 EB Open
15 ZF Zoran Frenc SRB JS1 C Open
16 IMD Martin Fürješ SVK SGC Martin JS1 C Open
17 72 Sylvain Gerbaud FRA Acba nogaro JS1 C Open
18 IBX Laszlo Halasz HUN Aeroklub Alfoldi JS1 C Open
19 HU Guido Halter SUI SG-Säntis ASH-25M Open
20 N1 Peter Harvey GBR Bicester Gliding Centre JS1 C Open
21 EVO Uys Jonker RSA SSSA JS1 C Open
22 LS Sven Kolb AUT SFG-Dornbirn Antares E Open
23 W2 Ap Kotze RSA Soaring Society of South Africa JS1 C Open
24 LX Petr Krejcirik CZE Hranice JS1 C Open
25 WB Felipe Levin GER DAeC EB-29 DR Open
26 V Scott Percival AUS Southern Riverina Gliding Club, Tocumwal Quintus M Open
27 PWR Michael Robison USA ASH-25 EB Open
28 pene grande Rutherford FRA IV Open
29 RS Rene Schoenmann SUI SG Basel Fricktal JS1 C Open
30 EB Michael Sommer GER LSV Regensburg EB-29 R Open
31 XT Roland Termaat NED GeZC JS1 C Open
32 EX Petr Tichý CZE Zbraslavice EB-29 R Open
33 APU Hadriaan van Nes NED Aero Club Salland JS1 C Open

Class 18m

# CN Name Surname Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 32928 acfplhupajm acfplhupajm NED WkbyskJZVLsL 58330 18m
2 20 Svend Andersen DEN MSF Glider club ASG-29E 18m
3 TC Gunnar Axelsson SWE Boraas SFK ASG-29E 18m
4 FM Jean-Denis Barrois FRA La Roche sur yon JS 3 18m
5 BP Branko Blagojevic SRB Kraljevo JS1 C 18m
6 JS3 Arne Boye-Moller DEN Herning Svæveflyveklub JS 3 18m
7 BB John Buchanan AUS Kingaroy Soaring Club JS 3 18m
8 OS Frederico Alvaro Buscema ARG Lashman ASG-29E 18m
9 E1 Russell Cheetham GBR Royal Aeroclub of the United Kingdom JS 3 18m
10 FQ Christophe Cousseau FRA Salon Eyguieres JS3 18m
11 8Q Patrick Driessen NZL Royal New Zealand Aeroclub JS1 C 18m
12 70 Bob Fletcher USA Greater Boston Soaring ASG-29E 18m
13 AJ Vladimír Foltín SVK Nitra ASG-29E 18m
14 F Rolf Friedli SUI Switzerland ASG-29 18m
15 3M Damian Goldenzweig ARG CADEA Ventus 3T 18m
16 LG Laurens Goudriaan RSA South Africa JS 3 18m
17 OG Oscar Goudriaan RSA Potchefstroom Gliding Club JS3 18m
18 LR Adomas Grabskis LTU Pociunai JS1 B 18m
19 CU Giancarlo Grinza ITA Torino Ventus 3 FES 18m
20 AX Gyorgy Gulyas HUN MALEV JS3 18m
21 CH Juerg Haas SUI Switzerland JS1 C 18m
22 W Hannu Halonen FIN Hyvinkää Aeroclub Ventus 3T 18m
23 TB Teet Jagomägi EST Ridali Aeroclub JS1 B 18m
24 WO Wolfgang Janowitsch AUT FRA Wr.Neustadt Ventus 3T 18m
25 PL Piotr Jarysz POL KKGT ASG 29 18m
26 I Mario Kiessling GER DAeC Ventus 3T 18m
27 LV Bernhard Leitner AUT ISV Ventus 2cxm 18m
28 2C Takeshi Maruyama JPN Japan Soaring Club ASG-29E 18m
29 M7 Kestutis Miliunas LTU Lashman ASG-29 18m
30 VY Peter Millenaar NED KNVvL Ventus 3T 18m
31 LB Roman Mracek CZE AeCR Ventus 3 FES 18m
32 5E Erik Nelson USA Soaring Society of America Ventus 3T 18m
33 AY Alberto Pozzi ITA AVL Ventus 2cxa 18m
34 2X Bert Schmelzer BEL RACK / LSV / SGKA Ventus 3T 18m
35 IG Katrin Senne GER FSV Sindelfingen JS3 18m
36 29 Olivier Sevrin BEL Bvgc ASG-29E 18m
37 XM Matthias Sturm GER DAEC JS 3 18m
38 3V Tomas Suchanek CZE GAC Benesov Ventus 3T 18m
39 WS Martti Sucksdorff FIN Räyskälä Aeroclub. ASG-29E 18m
40 BX Peter Szabo HUN Aeroclub Alföldi JS 3 18m
41 XG Jerzy Szemplinski CAN Canada ASG-29 18m
42 Olej Konopny CBD Tincher ITA IH 18m
43 3 Jeroen Verkuijl NED ZC Rotterdam JS3 18m
44 D3 Łukasz Wójcik POL Włocławek / KKGT Diana 3 18m
45 HC Adam Woolley AUS KINGAROY!!! Ventus 3T 18m
46 120 Mike Young GBR Grenoble Vol a Voile Ventus 3 18m
47 LZ Luka Znidarsic SLO Aeroclub Postojna Ventus 2cxa FES 18m

Class 20m

# CN Name Surname Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 FP Laurent Aboulin (Pilot) FRA ACBA Nogaro Arcus T 20m
2 XX Luis Carlos Affonso (Pilot) BRA Brazil_CVV-CTA Arcus M 20m
3 V8 Allan Barnes (Pilot) AUS Lake Keepit Soaring Club Arcus T 20m
4 66 Garry Coppin (Pilot) GBR Lasham Arcus T 20m
5 C Rainer Cronjäger (pilot) SUI SG Knonaueramt Arcus M 20m
6 TS Giacomo Dall'Olio (Pilot) ITA AeC Pavullo HPH 304TS 20m
7 SPG Christian Derold (Pilot) AUT Austrian Aeroclub (OAeC) Arcus T 20m
8 F2 Alexandre Emmanuelidis (Pilot) BEL CNVV ASG-32 Mi 20m
9 JS Javier Gaude (Pilot) ARG CADEA Arcus M 20m
10 TS Stefano Ghiorzo (Pilot) ITA ACAO HPH 304TS 20m
11 DX Daneš Grula (Pilot) CZE Brno-Medlánky ASG-32 Mi 20m
12 SPG Peter Hartmann (Pilot) AUT Austrian Arcus T 20m
13 CAR Lubik Jakubcak (Pilot) SVK SGC Martin Arcus M 20m
14 CAR Branislav Jesenský (Pilot) SVK SGC Martin Arcus M 20m
15 66 Steve Jones (Pilot) GBR Lashman Arcus T 20m
16 JT Tom Jorgensen (Pilot) DEN MSF Arcus T 20m
17 MD Sebastian Kawa (Pilot) POL Aero Club Bielsko Biała ASG-32 Mi 20m
18 SX Daniel Kiss (Pilot) HUN ACFH Arcus T 20m
19 GX Leonard Krohmer (Pilot) GER Fliegergruppe Schwäbisch Gmünd e.V. Arcus T 20m
20 GX Tobias Ladenburger (Pilot) GER Fliegergruppe Schwäbisch Gmünd e.V. Arcus T 20m
21 AM Antti Lehto (Pilot) FIN Räyskälä Aeroclub Arcus M 20m
22 DX Michal Lešinger (Pilot) CZE Moravská Třebová ASG-32 Mi 20m
23 MD Christoph Matkowski (Pilot) POL Gliwice ASG-32 Mi 20m
24 IV Vladas Motuza (Pilot) LTU Pociuai ASG-32 Mi 20m
25 XX Henrique Navarro (Pilot) BRA Brazil Arcus M 20m
26 JT Henning Kjersgaard Nielsen (Pilot) DEN Midtsjaellands Svaeveflyveklub Arcus T 20m
27 حبوب تكبير الذكر من الصيدليه Pulley (Pilot) AUS KU 20m
28 SX Csaba Rehus (Pilot) HUN ARK Arcus T 20m
29 JS Simon San Sebastian (Pilot) ARG CADEA Arcus M 20m
30 ARC Karin Schlosser (Pilot) USA SSA / HHSC Arcus T 20m
31 V8 Matthew Scutter (Pilot) AUS Adelaide Soaring Arcus T 20m
32 C Stefan Sidler (Pilot) SUI SG Knonaueramt Arcus M 20m
33 AM Juha Sorri (Pilot) FIN Arcus M 20m
34 FP Aude Untersee (Pilot) FRA Planeurs d'Ille-et-Vilaine Arcus T 20m
35 IV Igor Volkov (Pilot) LTU Vilniaus Aeroclubas ASG-32 Mi 20m
36 ARC Heinz Weissenbuehler (Pilot) USA SSA / HHSC Arcus T 20m
37 F2 Jeanmotte Yves (Pilot) BEL CNVV ASG-32 Mi 20m