THE HOSIN!

THE PLACE WHICH WAS THE WORLD’S CENTRE OF GLIDING FOR LAST THREE WEEKS! GLIDING ENTHUSIATICS AND FRIENDS WERE WATCHING FIGHTS FOR MEDALS IN “HEAVY” CLASSES. DUE TO MODERN TECHNOLOGIES THE PEOPLE AROUND THE WORLD HAD CHANCE TO SEE OUR LIVE BRIEFINGS, LIVE RACES, ALMOST LIVE SCORING, LIVE STREAMS FROM THE PARTIES AND ALSO LIVE STREAM FROM CLOSING CEREMONY.

AS A LAST WORD OF THIS BIG AND GREAT EVENT I HAVE TO SAY BIG THANKS TO MY FAMILY, WHO SUPPORT ME A LOT WITH PREPARATION AND RUNNING THE COMPETITION, TO ALL MEMBERS OF THE ORGANISING TEAM, TO OUR YOUNGSTERS WHO MADE A GREAT ATMOSPHERE, TO ALL PARTICIPANTS AND CREWS.

SPECIAL THANKS BELONGS TO ALL OUR PARTNERS, SUPPORTERS, TO OUR SPONSORS, TO THE CZECH ARMY WHO ALLOWED US TO USE THEIR DEDICATED AIRSPACE FOR COMPETITION FLYING AND ONE REALLY BIG THANKS BELONGS TO AEROKLUB OF CESKE BUDEJOVICE, WHO RENTED US AN AIRFIELD FOR THREE WEEKS IN THE MIDDLE OF THE GLIDING SEASON!

MÍSTO, KTERÉ BYLO CENTREM SVĚTOVÉHO PLACHTĚNÍ POSLEDNÍ TŘI TÝDNY. FANOUŠCI A PŘÍZNIVCI TOHOTO KRÁSNÉHO SPORTU MĚLI PŘÍLEŽITOST SLEDOVAT BOJE O MEDAILE V “TĚŽKÝCH” TŘÍDÁCH. DÍKY MODERNÍM TECHNOLOGIÍM MĚLI MOŽNOST SLEDOVAT NAŠE ŽIVÉ BRIEFINGY, ON-LINE PRŮBĚH SOUTĚŽNÍCH LETŮ, TÉMĚŘ ON-LINE SKÓROVÁNÍ, ŽIVÉ PŘENOSY Z VEČÍRKŮ A SAMOZŘEJMĚ I ZE ZÁVĚREČNÉHO CEREMONIÁLU.

POSLEDNÍM PŘÍSPĚVKEM MUSÍM PODĚKOVAT MÉ RODINĚ, KTERÁ MĚ PODPOŘILA PŘI PŘÍPRAVÁCH I SAMOTNÉM PRŮBĚHU SOUTĚŽE, VŠEM ČLENŮM ORGANIZAČNÍHO ŠTÁBU, NAŠIM SKVĚLÝM MLADÝM POMOCNÍKŮM, KTEŘÍ VYTVÁŘELI PO CELOU DOBU SOUTĚŽE ÚŽASNOU ATMOSFÉRU A SAMOZŘEJMĚ TAKÉ VŠEM ÚČASTNÍKŮM A JEJICH TÝMŮM.

SPECIÁLNÍ PODĚKOVÁNÍ PAK PATŘÍ VŠEM NAŠIM PARTNERŮM, PODPOROVATELŮM, SPONZORŮM, ARMÁDĚ ČESKÉ REPUBLIKY ZA UVOLŇOVÁNÍ JEJICH PROSTORŮ PRO NAŠE LÉTÁNÍ A  OPRAVDU VELKÉ PODĚKOVÁNÍ PATŘÍ AEROKLUBU ČESKÉ BUDĚJOVICE, KTERÝ NÁM ZAPŮJČIL SVÉ LETIŠTĚ NA TŘI TÝDNY UPROSTŘED PLACHTAŘSKÉ SEZÓNY.